Kompletny przewodnik z praktycznymi poradami, jak znaleźć super usługodawcę. Dowiesz się, jaka jest cena filmu ślubnego i koszt fotografa na wesele!

Jak wybrać fotografa ślubnego i kamerzystę? Praktyczny przewodnik

Skoro czytasz ten tekst to znaczy, że mamy wspólny cel: zatrzymać Wasze ślubne chwile w naprawdę wyjątkowy sposób. Tak, żeby za 5, 10 i 30 lat obok szerokiego uśmiechu wywoływały intensywne ciary wzruszenia. Gratuluję Ci zaręczyn i życzę, żeby najtrudniejsze było już za Tobą. Teraz już „tylko” planowanie wesela. Co to dla Ciebie!

Dzięki temu artykułowi zaoszczędzisz czas, pieniądze, no i nerwy (Twoje, Twoich bliskich i weselnych gości) oraz łatwiej znajdziesz idealnego fotografa i kamerzystę na wesele, z którym nadajesz na tych samych falach. Do rocka, tanga albo disco polo – Ty wybierasz.

Młode pary często pytają mnie, jak znaleźć super osobę, która stworzy piękne zdjęcia lub film z wesela. Też chcesz wiedzieć, jak najlepiej to ogarnąć? Jesteś w najlepszym miejscu!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli chcesz zadać mi dodatkowe pytania – nie tylko na temat filmu z wesela – zawsze możesz zagadać do mnie bezpośrednio na: film@grzesiekorlikowski.pl. Zobacz też filmy, które stworzyłem z absolutnie czadowych wesel!

Poznajmy się lepiej: kamerzysta weselny, fotograf ślubny i Para Młoda

Pozwól, że na początku wyjaśnimy sobie, kto jest kim w tym artykule. No więc:

Para Młoda – czyli Wy. Piękni, młodzi, szczęśliwi i może lekko zestresowani całą listą ślubnych przygotowań oraz górą dylematów w stylu: którego z gości posadzić obok wujka, który opowiada nieśmieszne żarty? W tym nie pomogę, ale zapewniam, że skrócę Waszą listę weselnych dylematów.

Fotograf weselny – ten (lub ta), który czasem błyska fleszem, albo odbija światło srebrną płachtą (blendą). Jego zadaniem jest uchwycić nieruchome milisekundy naj –piękniejszych / –śmieszniejszych / –fajniejszych chwil z Waszego ślubu w formie zdjęć.

Kamerzysta na wesele, a raczej jakby lepiej byłoby rzec: operator, filmowiec – ten (lub ta), który łapie dłuższe chwile, a potem wybrane z nich łączy w film lub ślubny teledysk, który powoduje rzewne łzy wzruszenia przez wiele, wiele lat. Woli, żeby nazywać go operatorem i filmowcem, ale za kamerzystę się nie obrazi.

Wesele bez kamerzysty i fotografa? Czy Ty w ogóle potrzebujesz filmu lub zdjęć z wesela?

Powiedzmy sobie szczerze: ślub i wesele mijają bardzo szybko. Ale naprawdę BARDZO szybko. Szczególnie dla Pary Młodej, która w trakcie tych kilku godzin przeżywa istną eksplozję emocji – stresu, wzruszenia, euforii. Wiele Par mówi mi, że nie mieliby połowy wspomnień z tego dnia, gdyby nie… fotografia i film ślubny! Też chcesz mieć piękną pamiątkę z własnego ślubu? Nie znam Pary, która odpowiedziałaby na to pytanie przecząco.

Skoro mamy już ustalone, że fotografia i film ślubny to absolutnie wyjątkowa oraz wartościowa rzecz, rozważmy zalety każdego z nich. Czy warto inwestować w sesję ślubną? A może lepiej wybrać nowoczesny teledysk ślubny? I dlaczego lepiej oddać te zadania w ręce profesjonalistów zamiast ulubionego wujka, który podobno zna się na fotografii, bo przywozi fajne fotki egzotycznych roślin z wakacji?

Foto 1 - Fotograf ślubny i kamerzysta na wesele – jak wybrać i znaleźć tego jedynego
Idealna świadkowa

Fotograf ślubny – czy warto? Zalety profesjonalnych zdjęć ślubnych:

 • fotografia ślubna, to wyjątkowa pamiątka, którą możesz powiesić na ścianie, dać w prezencie babci, a także stworzyć album, który będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie,
 • reportaż ślubny, to uchwycone wyrywkowe momenty, często bardzo wyjątkowe: nakładanie obrączki, uśmiech podczas tańca lub pierwszy pocałunek jako małżeństwo,
 • profesjonalny fotograf ślubny zadba o jakość zdjęć. Na pewno zrobi to lepiej niż szwagier lub ciocia, którzy – zaangażowani w fotografowanie – nie mogliby też w pełni skupić się na celebrowaniu z Wami tego dnia,
 • zatrudniasz profesjonalistę po to, żeby zobaczył więcej niż Ty – piękne szczegóły dekoracji, detale, mimikę gości i interakcje, które mogą Wam, Młodej Parze, zwyczajnie umknąć.
Foto 2 - Fotograf ślubny i kamerzysta na wesele – jak wybrać i znaleźć tego jedynego
Ślub cywilny w plenerze

Kamerzysta na wesele – czy warto? Zalety profesjonalnego filmu ślubnego:

 • utrwalenie żywych sytuacji i emocji bliskich osób w najbardziej naturalny sposób: w ruchu!
 • film z wesela to dynamiczna forma, która pozwala na zachowanie klimatu ślubu i wesela w pełni: słyszymy dźwięki, wypowiedzi, muzykę, widzimy ruchy podczas tańca i uściski w trakcie składania życzeń. To naprawdę wyjątkowe!
 • to świetny sposób pokazania wesela osobom, które nie mogły się na nim pojawić. Ślubny teledysk można łatwo udostępnić, wrzucając go na media społecznościowe (YouTube czy Facebook),
 • ślubne wideo pozwala Młodej Parze zobaczenie własnego wesela z różnych perspektyw – jak bawił się wujek Staszek? Kto opróżnił beczkę z domowym alkoholem? Która panna starała się złapać bukiet podczas oczepin?
 • to genialny sposób na zatrzymanie wspomnień. Wiele Młodych Par mówi mi, że dopiero wideo przypomina im o konkretnych, wyjątkowych sytuacjach,
 • jeśli podoba Wam się taka opcja – filmowiec może poprosić gości o złożenie Wam specjalnych życzeń i zachować je na zawsze w formie wideo!
Foto 3 - Fotograf ślubny i kamerzysta na wesele – jak wybrać i znaleźć tego jedynego
Druhny na ślubie

Wszystko pięknie, ale co mam wybrać – fotografa ślubnego czy teledysk ślubny?

Stawiam, że zaskoczę Cię mniej, niż śnieg drogowców poprzedniej zimy, jeśli powiem, że jeszcze nie żałował ten, kto wybrał po prostu… obie opcje. Z zasady fotografia i film ślubny pełnią trochę inne funkcje. Zdjęcia wieszasz na ścianie, ale to przy filmie ślubnym najbardziej się wzruszasz i śmiejesz, bo dzięki niemu w żywy sposób wracają wszystkie emocje. Na wideo uchwycone zostają ulotne momenty w ruchu: uśmiechy, mimika i reakcje gości, drżenie głosu przy wypowiadaniu ślubnej przysięgi i łza wzruszenia świadkowej. To dzieje się tylko raz, ale kamerzysta weselny może sprawić, że będziecie mogli zapętlać te chwile jak ulubione piosenki.

Fotografie i film ślubny są jak krokiet i barszcz czerwony: po prostu świetnie się uzupełniają. Profesjonaliści od tych tematów często w różnorodny sposób pomagają podczas uroczystości: rozluźniają atmosferę, zagadują gości, doradzą jak złożyć poszetkę, a nawet zorganizują bukiet ślubny z ogrodowych kwiatów (to akurat mój wyczyn podczas jednego ze ślubów!).

Na potrzeby tego artykułu uznajmy więc, że decyzja zapadła: chcesz mieć film i zdjęcia z wesela. To teraz sprawdźmy, jak dobrze wybrać fotografa i kamerzystę na wesele, a także ile to wszystko kosztuje.

Cena filmu ślubnego i zdjęć z wesela – co ustalić z fotografem przed ślubem?

„Ładne te zdjęcia i super film, ale dlaczego to aż tyle kosztuje?” – może i Tobie zdarzyło się wypowiedzieć kiedyś te słowa na głos. Ślub to kosztowne przedsięwzięcie, a każdy weselny wydatek często analizuje się kilka razy. Czy warto, czy można taniej i za co właściwie płacimy. Podpowiem Ci, co ustalić z fotografem przed ślubem, a także co właściwie wpływa na cenę filmu ślubnego. Dzięki temu jako Para Młoda będziecie mogli świadomie zdecydować, których usług fotografa i filmowca naprawdę potrzebujecie.

Foto 4 - Fotograf ślubny i kamerzysta na wesele – jak wybrać i znaleźć tego jedynego
Wesele w stylu rockowym

Co wpływa na cenę i co otrzymasz w zamian od profesjonalnego fotografa lub kamerzysty?

 • długość trwania filmu – długi metraż, a może tylko krótki film ślubny? Każda z finalnych form uchwycenia Twojego wyjątkowego dnia wymaga odmiennego podejścia i zaangażowania w trakcie uroczystości. Jedno musisz wiedzieć na pewno: dłuższy film wcale nie oznacza lepszy. Stare filmy z wesela potrafią trwać cztery godziny i znudzić nawet samą Parę Młodą, która ósmy raz ogląda do złudzenia podobny ruch taneczny wujka Marka i cioci Basi. Tańczą pięknie, ale wystarczyłoby to zobaczyć raz przez kilka sekund. Rozumiesz, co mam na myśli?

Obecnie coraz większą popularność zdobywają krótkie filmy i nowoczesne teledyski ślubne. Zazwyczaj usługodawcy proponują pakiet 10-20-minutowego filmu oraz 1-3-minutowego teledysku. To idealny zestaw: oba filmy łatwo udostępnić w mediach społecznościowych, wrzucić na dysk online, dropbox, żeby pokazać rodzinie i znajomym. Zajmują niewiele miejsca na dysku, więc łatwo będzie Ci przechować je w bezpieczny sposób. Przede wszystkim w dynamiczny sposób pokazują wszystkie najważniejsze momenty ślubu i wyjątkowe sytuacje. Dzięki temu chętniej wracamy do filmu i oglądamy go częściej. Kolejna zaleta to fakt, że – nagrywając krótkie wideo – operator może bardziej skupić się na jakości i estetyce kadru. Jednocześnie ślubny teledysk wymaga dużo więcej pracy kamerzysty weselnego. Zdziwieni? Aby stworzyć dobry, krótki film ślubny, kamerzysta musi skondensować ciekawą treść w kilkunastu minutach i w sprawny sposób zmontować najlepsze momenty z całej imprezy.

Chcesz zobaczyć, o czym dokładnie mówię? Kliknij tutaj i obejrzyj ślubne teledyski, które stworzyłem!

 • liczba zdjęć – 15 albo 500 robi różnicę, prawda? To właśnie liczba zdjęć w pakiecie jest często kluczową zmienną, która wpływa na koszt ślubnego fotografa. Usługodawca podczas wesela potrafi zrobić kilka tysięcy zdjęć, a  Młode Pary otrzymują maksymalnie kilkaset. Dlaczego fotograf nie oddaje wszystkich zdjęć? Najprostsza odpowiedź brzmi: im mniej ich jest, tym są bardziej wyselekcjonowane i jakościowo lepsze. Uwierz mi, że nie potrzebujesz tych 50 średnio urodziwych zdjęć, na których masz zamknięte oczy.
 • czas pracy – płacisz również za to, jak długo fotograf lub kamerzysta będą dostępni w dniu Twojego ślubu. Zazwyczaj zaczynają pracę kilka godzin przed ceremonią i zostają na weselu do 22:00, a czasem do oczepin. To wszystko ustalasz bezpośrednio ze ślubnym fotografem i filmowcem jeszcze przed podpisaniem umowy.
 • liczba fotografów i filmowców – niektórzy usługodawcy pracują w duetach albo nawet większych ekipach. Dostępność każdej dodatkowej osoby zazwyczaj równa się większym kosztom, które ponosi Para Młoda. Czy pięciu kamerzystów to zawsze lepiej niż jeden? Niekoniecznie. Ilu fotografów na wesele potrzebujesz? Oczywiście, że trzech fotografów zrobi więcej zdjęć i zapewni Ci trzy relacje, uchwycone innym okiem. Jednak z drugiej strony na weselu często liczy się kameralna, rodzinna atmosfera – im więcej obcych osób, tym trudniej o szybkie wyluzowanie się gości i niczym nieskrępowaną zabawę. Szczególnie stresujące może to być podczas przygotowań, gdy usługodawcy często zostają sam na sam z Parą Młodą i świadkami. Czterech ludzi z aparatami na Młodą i Świadkową to trochę sporo, prawda? Tak też uważam! Jeden dobry kamerzysta zagwarantuje Ci świetną relację z wesela, jest w stanie złapać z Wami znakomity kontakt, a – gdy trzeba – będzie dla gości weselnych prawie niewidzialny. Dlatego ja wybieram pracę solo –  Ty płacisz mniej, bo korzystasz z usług jednego kamerzysty, a ja mam komfort pracy i możliwość łapania najpiękniejszych chwil bez trzech innych osób, które próbują robić to samo.
 • albumy, pudełka, pendrive, odbitki i drony – wszystkie dodatkowe usługi zwiększają cenę fotografii ślubnej i kamerzysty. Czasem są wkalkulowane w ceny pakietów, czasem rozdzielone i wyszczególnione przez firmy. Pamiętaj, że te dodatki nie wypływają na finalną jakość filmu lub zdjęć (może poza dronem, który zapewnia inne ujęcia), a mogą zdecydowanie zwiększyć cenę filmu ślubnego. Na pewno potrzebujesz specjalnego pendrive’a z grawerem? A może sami dacie radę przegrać zdjęcia na wybrany nośnik, gdy już je dostaniecie?
 • dodatkowa sesja ślubna w innym dniu – w ogromnej większości jest dodatkowo płatna, w końcu to kilka godzin pracy fotografa lub kamerzysty po lub przed ślubem. To świetna okazja, żeby stworzyć naprawdę wyjątkowy materiał, szczególnie wideo. Jako Para Młoda często jesteście wtedy bardziej wyluzowani niż w dniu ślubu, a my – kamerzyści – mamy więcej swobodnego czasu na stworzenie pięknych ujęć w Waszym stylu. Podczas wesela wszystko dzieje się szybko. Nawet jeśli wyskoczymy na na plener ślubny, Młodzi często w tym czasie mają w głowach setki spraw i myślą o tym, co właśnie dzieje się na sali wśród gości.

Uwaga! Na dodatkowy plener ślubny umawiaj się osobno z fotografem, a osobno z filmowcem, ponieważ wymagają oni od Pary Młodej różnych interakcji. Fotograf najczęściej ustawia Was pod konkretny kadr: np. stoicie i trzymacie się za ręce, a filmowiec będzie chciał nakręcić Was w ruchu: np. gdy spacerujecie, trzymając się za ręce. Łączenie tych dwóch sesji może sprawić, że finalne rezultaty nie będą aż tak fajne.

Zdradzę Ci, jak ja podchodzę do plenerów ślubnych. Gdy przyjeżdżam na wesele dzień wcześniej, bo dzieli mnie od miejsca ceremonii kilkaset kilometrów, zawsze proponuję Młodej Parze dodatkową sesję zupełnie nieodpłatnie. Skoro i tak jestem już na miejscu, wolę spotkać się z Wami i stworzyć wyjątkowe wideo, niż jeść lody w McDonaldzie. Na lody możemy skoczyć później!

 • sprawy techniczne – niektórzy usługodawcy chwalą się np. „profesjonalnymi aparatami DSLR” i używają różnych skomplikowanych pojęć, które najpewniej Wam, Młoda Paro, nic nie mówią. Poza tym, że jest szansa, że ta osoba zna się na tym, co robi, skoro próbuje popisać się wiedzą techniczną. Żyjemy w czasach technologicznego wyścigu i możliwości sprzętu zmieniają się naprawdę bardzo szybko. Jak to powiedział mój dobry znajomy – niedługo małpa zrobi ładne zdjęcie aparatem, bo nowe urządzenia potrafią pracować za nas. Jest jednak coś, czego za nas nie zrobią – nie podrobią talentu filmowca i fotografa do widzenia wyjątkowych momentów i chwytania ich w pięknych kadrach. Najczęściej dobry, doświadczony usługodawca nie będzie chwalił się technikaliami, ponieważ wie, że to kwestia drugorzędna, a dzięki swoim umiejętnościom mógłby stworzyć dobrą relację z wesela nawet telefonem.

Jaka jest jedna, najważniejsza rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę przed wyborem fotografa i kamerzysty na wesele? Bez dwóch zdań, koniecznie muszą podobać Ci się ich materiały. Właśnie tak będą wyglądać Twoje pamiątki ze ślubu! Nie oczekuj, że fotograf nagle zacznie robić zdjęcia w innym stylu, a operator kręcić bardziej lub mniej dynamicznie. Wybierz tego usługodawcę, którego zdjęcia i filmy po prostu mega Ci się podobają!

Zobacz tutaj, jakie wideo mogę stworzyć z Twojego ślubu. Może to właśnie ja umiem wyczarować klimat, którego szukasz.

Ile kosztuje kamerzysta na wesele? Jaka jest cena fotografa ślubnego?

Być może wiesz już mniej więcej, których usług fotografa ślubnego i filmowca potrzebujesz. Super! To niby mały krok dla ludzkości, ale naprawdę wielki dla Twojego wesela. Teraz gładko mogę przejść do tematu, który na pewno Cię interesuje.

Foto 5 - Fotograf ślubny i kamerzysta na wesele – jak wybrać i znaleźć tego jedynego
Bańki mydlane na pierwszy taniec

Ile kosztuje ślubny film i zdjęcia? Od 0 złotych do 10 tysięcy

Muszę zacząć od czegoś, co może Ci się nie spodobać. Prawda jest taka, że najbardziej szczera odpowiedź na pytanie: jaka jest cena filmu ślubnego i zdjęć brzmi:  „to zależy”. Dlatego, że rozstrzał cen fotografów i filmowców ślubnych jest naprawdę ogromny. Wytłumaczę Ci, skąd wynika ta różnica!

Cena filmu ślubnego lub zdjęć zależy od doświadczenia fotografa lub filmowca oraz rzeczy w wybranym pakiecie, na który się umówicie (opisałem je powyżej). Jaka jest dolna granica ceny? Film ślubny lub zdjęcia tak naprawdę mogą kosztować… 0 złotych. Wciąż nie brakuje chętnych, którzy stworzą pamiątkę z Waszego ślubu zupełnie za darmo, żeby uzupełnić swoje portfolio. Dotyczy to początkujących ślubnych fotografów i kamerzystów weselnych, którzy dopiero zaczynają pracę w branży. Minusy takiej opcji? Powierzasz relację z „najważniejszego dnia w życiu” osobie, która dopiero się uczy i nie możesz wymagać od niej tyle, ile od profesjonalisty.

Foto 6 - Fotograf ślubny i kamerzysta na wesele – jak wybrać i znaleźć tego jedynego
Sesja ślubna nad morzem

Filmowiec i fotograf ślubny – koszt, na który trzeba się przygotować

Górna granica na polskim rynku, to powyżej 10 tysięcy złotych za film lub zdjęcia ze ślubu (nie mówimy tutaj o pakiecie!). To ceny fotografów ślubnych i filmowców, którzy zdobyli już sporą renomę, a ich usługi cieszą się ogromnym powodzeniem.

Większość Młodych Par szuka jednak czegoś po środku. Świadomie stawiają na jakość i wiedzą, że za świetny reportaż ślubny trzeba zapłacić, ale niekoniecznie potrzebują profesjonalisty z najwyższej półki. Jeśli o Was mowa – mam dla Was konkret! Na zatrudnienie dobrego fotografa lub kamerzysty musisz liczyć przynajmniej 4-6 tysięcy złotych (na dzień pisania tego artykułu, czyli połowę 2022 roku).

Kto płaci za fotografa na weselu? To kwestia bardzo indywidualna! Niektórym Parom pomagają finansowo ich rodzice, a inne same ponoszą koszty wesela. Nie wtrącam się w Wasze rozliczenia, ale pamiętajcie jedno: za jakościową sesję ślubną w plenerze, weselne zdjęcia i teledysk ślubny musicie zapłacić.

Foto 7 - Fotograf ślubny i kamerzysta na wesele – jak wybrać i znaleźć tego jedynego
Przygotowania Panny Młodej

Można jeszcze trochę zaoszczędzić, ale…

Jakimś sposobem na relację foto i wideo ze ślubu w niższej cenie jest wykupienie pakietu w tej samej firmie. Pamiętaj jednak stare powiedzenie: czasem, gdy coś jest od wszystkiego to jest od… niczego. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły! Jest nim na przykład firma moich znajomych – ich świetne materiały możesz zobaczyć tutaj. Choć takie rozwiązanie ma swoje zalety (np. mniej formalności) robienie filmu i zdjęć z wesela to ogromna odpowiedzialność, której nie polecam powierzać jednej osobie. Jednej firmie – być może, jeśli masz pewność, że minimum dwie osoby zajmują się stworzeniem wideo oraz zdjęć. Pracujący w pojedynkę usługodawcy, którzy łączą pakiety wideo + foto, robią to zazwyczaj, żeby łatwiej sprzedać swoją usługę, która samodzielnie mogłaby nie być tak atrakcyjna. Rozumiesz już ten mistrzowski marketing?

Dwóch osobnych profesjonalistów to lepsze rozwiązanie, bo samodzielny usługodawca to zazwyczaj najlepsza jakość. Zlecasz film i zdjęcia dwóm specjalistom, których portfolio w pełni Ci się podoba, bez kompromisów. Osobne firmy od filmu ślubnego i zdjęć to też większe bezpieczeństwo. Gdyby wydarzyła się  losowa sytuacja i usługodawca nie mógłby pojawić się na ślubie, masz mniejszy kłopot niż gdybyś powierzył jednej firmie oba te istotne zadania.

Najgorszym (choć często też najtańszym) wyborem jest fotograf i kamerzysta na wesele w jednej osobie. Wtedy najprawdopodobniej ani film ani zdjęcia nie będą dobrej jakości.

Fotograf i kamerzysta na wesele – o co pytać, na co zwrócić uwagę?

Co ustalić z fotografem przed ślubem lub z kamerzystą na wesele jeszcze zanim wpłacisz zaliczkę? Potraktuj ten fragment artykułu jako istotną checklistę, która jest Twoją poduszką bezpieczeństwa podczas współpracy z fotografem weselnym i kamerzystą. Sprawdź te punkty i śpij spokojnie!

 • dodatkowe koszty logistyczne – każdy „dodatkowy koszt” brzmi średnio, prawda? Dlatego zanim ochoczo uściśniesz rękę wybranemu fotografowi lub kamerzyście weselnemu, zorientuj się, czy zobowiązujesz się do płacenia również za dojazd na miejsce ceremonii lub za nocleg. Niektórzy usługodawcy mają te koszty wliczone w cenę usługi, inni rozliczają je osobno (np. dojazd w zależności od liczby kilometrów). To może zaważyć o konkurencyjności ceny danego usługodawcy. Osobiście zawsze podchodzę do sprawy transparentnie i pytam Parę Młodą, czy cena wybranego przeze mnie hotelu im odpowiada, a dojazd rozliczam dokładnie za taką kwotę, jaką spali mój samochód. Prosto, uczciwie i wygodnie.
 • backup, czyli bezpieczeństwo filmu lub zdjęć z wesela – jak to się mówi: „safety first!”. I ja zdecydowanie się z tym zgadzam, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo Waszych wspomnień ze ślubu, zapisanych na kartach SD. Możecie śmiało pytać fotografa i filmowca o to, czy odpowiednio zabezpieczają materiał z uroczystości. Mój sposób to używanie aparatu, który nagrywa film na dwie karty jednocześnie. Dodatkowo, po powrocie z wesela kopiuję filmy zawsze na dwa osobne dyski. Dzięki temu mam spokojną głowę, a Para Młoda pewność, że każdy nagrany moment jest bezpieczny.
 • termin oddania zdjęć lub teledysku ślubnego – gdy ślubne emocje już opadną, większość Par Młodych z ogromną niecierpliwością czeka na możliwość przeżycia tego dnia jeszcze raz. Warto upewnić się, jak długo będziecie musieli na to czekać! To sprawa bardzo indywidualna i zależy od usługodawcy. Zazwyczaj na nowoczesny teledysk ślubny lub zdjęcia czeka się kilka miesięcy. Ja proponuję wpisanie na umowie 180 dni, ale po każdym weselu indywidualnie informuję Parę Młodą, ile mam pracy i kiedy mogę zabrać się za stworzenie filmu z ich ślubu. Podaję orientacyjny miesiąc, w którym skończę montaż i do tej pory zawsze udawało mi się zrobić to na długo przed upływem 180 dni, wpisanych na umowie.
 • kiedy najlepiej zarezerwować fotografa i filmowca na ślub – im wcześniej tym lepiej, wiadomo. Najpopularniejsi usługodawcy mają zajęty kalendarz już na dwa lata do przodu. To jednak nie znaczy, że nawet kilka miesięcy przed Twoim ślubem nie wstrzelisz się u kogoś w wolny termin. Z zasady jednak warto zacząć szukać fotografa i kamerzysty, gdy tylko potwierdzisz datę ślubu. Dzięki temu zwiększasz szansę na to, że wybrany przez Ciebie usługodawca będzie wtedy dostępny.
 • zadatek a zaliczka – wiele Par Młodych zastanawia się, czy zadatek i zaliczka oznaczają to samo. Warto zwrócić uwagę, które z tych słów występuje w umowie Twojego fotografa lub kamerzysty ślubnego! Czym się różnią? Tym, czy potencjalnie odzyskasz swoje pieniądze czy nie. Już tłumaczę! Jeśli nie uda się zrealizować usługi na film lub wideo ślubne, a rozwiązanie umowy nie jest winą usługodawcy, zadatku nie zwraca się klientowi, a zaliczkę już tak.
 • co jeśli fotograf weselny lub kamerzysta zachoruje? To świetne pytanie, które warto zadać każdemu usługodawcy, a nawet zawrzeć takie informacje w umowie, którą podpisujecie. Osobiście nigdy nie byłem aż tak chory, że nie przyjechałem na ślub, ale każdorazowo zobowiązuję się, że w wypadku takiej sytuacji pomogę znaleźć zastępstwo. Upewnij się, że podobnie do sprawy podchodzi Twój usługodawca.
 • co mam zrobić jeśli nie czuję się komfortowo przed obiektywem? Po pierwsze: nie jesteś w tym sama/sam! W większości Pary Młode to nie profesjonalni modele i żaden usługodawca nie powinien oczekiwać od Was umiejętności jak z sesji dla francuskiego Vogue’a. Rolą fotografa i kamerzysty weselnego jest otworzenie Młodych przed obiektywem. Dobry usługodawca będzie wiedział, jak rozluźnić atmosferę i sprawić, że poczujecie się naturalnie. Z pewnością będzie mu zależało na tym, żeby jeszcze przed ślubem zbudować z Wami relację oraz zaufanie.
 • gdzie szukać fotografa i kamerzysty na wesele? Na portalach ślubnych, takich jak: weselezklasa.pl, wedding.pl, a nawet na YouTube. Dobrym sposobem jest szukanie filmów ślubnych, nakręconych w lokalizacji Twojego wesela. Usługodawców możesz znaleźć też na Instagramie i Facebooku, wyszukując na przykład po hasztagach. Gdzie lepiej nie szukać kamerzysty na wesele? Na OLX – z mojego doświadczenia wynika, że proponowane tam oferty są najczęściej słabej jakości i lepiej skupić się na wyszukiwaniu przez inne portale.

Jest coś jeszcze, o co chcesz zapytać? Pisz do mnie śmiało: film@grzesiekorlikowski.pl. Uwielbiam gadać z Młodymi Parami i dzielić się doświadczeniem!

Młodzi, teraz naprawdę już wiecie, co robić!

Czas na Wasz ruch. Jestem przekonany, że wcielając moje rady w życie, znajdziecie świetnych i profesjonalnych usługodawców! Życzę Wam znakomitej zabawy podczas kręcenia i fotografowania Waszego ślubu.

To najdłuższy tekst, jaki napisałem w życiu, ale i tak wiem, że nie zawarłem tu wszystkich informacji. W mojej pracy stawiam na bezpośredni kontakt, dlatego z każdą Młodą Parą staram się spotkać na żywo, choćby dzień przed ślubem. Budujemy wtedy relacje i spędzamy razem czas po to, żeby poznać się lepiej i rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości. A dzięki temu mieć więcej luzu i frajdy w dniu ślubu!

Jestem pod wrażeniem, że spotykamy się w tym miejscu! Jeśli szukasz więcej rzetelnych artykułów na temat ślubu i wesela, polecam blog moich znajomych. Znajdziesz na nim masę przydatnych artykułów. Sprawdź też sklep, w którym możesz kupić praktyczne dodatki i narzędzia, które pomogą Ci w organizacji ceremonii!